Ritka alkalom, amikor profik mérik össze erejüket a jogi pr-küzdelmekben; most pont egy ilyen eset bontakozik ki a szemünk előtt. A magyar televíziózás egyik legismertebb, legtapasztaltabb arca és a második számú országos kereskedelmi televízió (korábbi munkahelye) nyitott frontot egymás ellen a nyilvánosságban.
Mi történt?
Vágó István, a népszerű játékmester a közszolgálati csatorna mellett mindkét nagy kereskedelmi televíziót is megjárta, a tv2-n a Mindent vagy Semmit!, majd az RTL-en a Legyen Ön is milliomos! című vetélkedők jelentették a pálya csúcspontjait. Amikor az RTL a hosszú ideig sikerrel futó, de megújulásra képtelen kvízt hosszabb ideig szüneteltette, Vágó visszatért a tv2-höz, ahol már nem tudta megismételni korábbi sikereit (a teljes képhez hozzátartozik, hogy "odahagyott" műsorát az RTL celebekkel és Fábry Sándor vezetésével sem tudta feltámasztanui). A tv2-vel próbálkozó játékmester végül a Párbaj című műsorral mondott csődöt, a tavaly november elindult 40 milliós játszma vezetésére már nem őt kérték fel. A valóban méltánytalanak tűnő, utolsó pillanatban történt lecserélése a fiatalabb Rákóczi Ferencre mélyen megviselte Vágó Istvánt. Korábbi életrajzi könyvét kiegészítésekkel újra kiadta, melyben immár korábbi munkaadójáról is elítélően nyilatkozik a korábban szintén tv2-nél dolgozó, hasonlóan zilált körülmények között távozó beszélgetőpartnerének, Bárdos Andrásnak.
Ekkor még úgy emlékezett, hogy személyes konfliktusba forduló szakmai vita miatt rúgták ki: "Kiabáltam. Egy ismerősöm, aki járatos a Tv2 belügyeiben, azt állítja, hogy ezért a hisztiért rúgtak ki. Valóban hisztiztem. Hangosan. Azt kiabáltam, hogy ezt a műsort én másként fogom csinálni, mert úgy lesz jó. Lehet, mondták, de nem ez áll a licencben, nem így találta ki az angol jogtulajdonos. (...) Mire én azt üvöltöttem vissza, hogy több licencet változtattam már meg, és hogy írjanak levelet az angoloknak, hogy ezt én így akarom. Azt mondta a főszerkesztő, hogy ezt a levelet ő nem írja meg. Mondom, írd meg nyugodtan, én már rengeteg olyan licencműsort csináltam, amelyik teljesen máshogy ment, mint ahogy azt az eredeti licencadó elképzelte. És jobbak is lettek! Nem, nem, ő ezt nem csinálja. Mindegy. Tehát egy kicsikét parázs, paprikás hangulatban váltunk el egymástól fél egy körül. Dühösen bevágtam magam az autóba, és hazavezettem" - nyilatkozza a könyv új fejezetében.
A tévés azonban a közelmúltban új indokot vélt felfedezni elbocsátása mögött: az elmúlt években közéletileg egyre aktívabb, majd az utóbbi hónapokban Gyurcsány Ferenc kampányának egyik fontos arcává váló Vágó szerint a tv2 őt politikai okokból rúgta ki. Gyurcsány egyik kampányszervezete, a a Demokratikus Charta pécsi szervezetének rendezvényén "bizonyítékait" is előtárta, melyek szerint a távozása után "egy jobboldali sajtótermék hirtelen a tv2 hirdetőjévé vált", ami által a csatorna nagyobb bevételhez jutott, illetve a Tények-hez a Hír Tv-ből érkezett egy újságíró magas beosztásba.
"Miután a tv2 korrektül elszámolt Vágó Istvánnal, egy ideig türelmesen figyeltük a televízió ellen indított rágalomhadjáratát, amelyet legtöbbször légből kapott összeesküvés-elméletekkel színezett, de néhány nyilatkozatával túl messzire ment, így a tv2 vezetése úgy döntött, a bíróság előtt számoltatja el az ex-kvízmestert valótlan állításaiért. A per januárban kezdődik" - tudatta közleményében a tv2.
Ezzel pedig kezdetét vette a nyilvános üzengetés és taktikázás. Vágó István saját szempontjából hasznos interjút adott a héten, ahol megvillantotta az általuk követni kívánt jogi és a pr stratégia alapjait is. Alábbiakban ezeket fogjuk elemezni.
"Egyedül a világ ellen"
Vágó profilja ebben az ügyben a "nagy" tv2 ellen küzdő nyugdíjasé (erre külön is kitér a cikkben), aki nagy szakmai tapasztalattal, jobbító szándékkal vállalt szerepet a tv2 munkájában, de kisemmizték, egy kommunikációs hadigépezetet fordítottak vele szembe, és igaztalanul vádolják.
Erős jövőbeli képet rajzol a tervezett, első tárgyaláson követendő stratégiájáról. A televíziós tapasztalat okán jó drámai érzékkel bíró és az ennek érvényesítéséhez szükséges eszközöket ismerő szakember valóban képes lehet arra, hogy amolyan show-t csináljon a bíróságon. A kérdés mindig az, hogy miként hat ez úgy az eljáró hatóságokra (melyek a "bohóckodást" általában nem tolerálják), mint a közvéleményre. Hiszi-e a többség, a közvélemény nagyobb része, hogy Vágó István valóban az, akinek-aminek most mutatná magát?
A politikai szál
Ha a jelenlegi pártpolitikai preferenciákból indulunk ki, akkor egyáltalán nem biztos, hogy így lesz. A jelenleg legnépszerűtlenebb politikus, Gyurcsány Ferenc "szárnysegédjeként" feltűnő Vágó István nem építhet arra a politikai ízléstől javarészt független szimpátiára, amely korábbi éveiben elkísérte. Helyesen hivatkozik arra, hogy ő a politikai motivációval kapcsolatos állításait egy kisebb (ámde sajtónyilvános!) körben tette, hiszen ott és akkor valóban csak egy adott, kisebb kör szimpátiáját akarta elnyerni a mártíromsággal. Az országos sajtóba kerülő közlés azonban jelen szövegkörnyezetben erre már nem alkalmas - ismét csak a preferencia-vizsgálatokra hivatkozunk: a döntő többség Gyurcsány Ferenc és a tv2 közül az utóbbit választja.
Ha viszont már így alakult, akkor Vágónak elemi érdeke állításait tényekkel alátámasztani. A tv2 bárminemű kormánypárti elfogultsága, a csatornára gyakorolt politikai befolyás bizonyítása az egyik fontos, nyilvános feladata. Nem fogunk meglepődni, ha az eljárás során egyre több olyan információval jelentkezik majd (személyi és működésbeli leírásokkal a tv2-ről), mely ezt az álláspontot hivatott bizonyítani.
Az előkészítetlenség visszaüthet
A játékmester jelenleg lényegében válságkommunikációt folytat, melynek aranyszabálya, hogy sose hazudj! Válság alatt itt anyagi, szakmai és hitelességi deficitre gondolunk: ez az akció megnehezíti, hogy más csatorna vegye alkalmazásba (pereli az előző munkahelyét, nyílt politikai tevékenységet folytat - így jelenleg egyetlen ember, a szintén Gyurcsány-kampányt folytató Gréczy Zsolt dolgozik televíziósként).
Vágó leggyengébb pontja ezért az őszinteség lehet, az előkészítetlen sajtószereplések során felépíteni kívánt kép hamisabb pontjai. A 160.000 forintos nyugdíjat bevalló, idősebb úr profilja ugyanis pillanatok alatt szétzúzható, ha a tv2-től "kiszivárognak" Vágó István fizetési papírjai. A milliós bérezésű közszereplőkkel a közvélemény ritkán szolidáris (vö: "pofátlan" végkielégítések). A tv2 fenti közleményében a "korrekt elszámolás" emlegetése pont erre figyelmeztet.
Ugyanígy nem tűnik felkészültnek Vágó arra, hogy saját erkölcsi-politikai mércéjének út magát is megfeleltessék. Ha ugyanis kritikus a tv2-vel a vélt politikai komisszárok beültetése okán, akkor miként viszonyul saját politikai kampányszerepéhez? Miért nyilatkozik tévés terveiről, ha közben a másik oldalon kritizálja a politikai és televíziós feladatokat egyidejűleg ellátókat? Biztos lehet abban, hogy ezt is megkérdezik tőle - épp a kormánypárti sajtóban.
Az első éles ügy: bárhogy végződhet
Egy biztos: Vágó István az első olyan televíziós, aki hosszan tartó, politikai elemeket fősodorban szerepeltető nyilvános harcba kezd egy országos kereskedelmi csatornájával. Nem ez az első konfliktus, ahol tévés és televízió szerepel - Friderikusz Sándor emlékezetes csatát vívott az RTL-lel, a közmédiából több hullámban, általában kormányváltáshoz igazodva eltávolított újságírók is kezdtek már ilyen harcba. Abban viszont mindenképp unikum az eset, hogy sem a tv2, sem az RTL Klub korábban még nem szembesült olyan vádakkal, ahol volt alkalmazottjuk, sőt, "arcuk" vádolja őket politikai tisztogatással.
Maga az eset bárhogy végződhet, a két jellemző olvasat azonban az alábbi lehet:
- Vágó Istvánt nem rúgták volna ki, ha fideszes lenne, Gyurcsány kampányembereként azonban terhes volt a tévének
- Vágó István évek óta nem készített sikeres műsort, és a sokadik próbálkozás után ezért váltak meg tőle