A tv2 szappanoperájából ismert színészt első fokon súlyos büntetéssel, hat év szabadságvesztéssel sújtotta a bíróság. Az ügyvédváltás (Ruttner György, Stohl András korábbi védője) stratégia-váltást is hozott: az egyszer már bevált eszközöket látjuk pepitában megelevenedni. Stohl András jogerős ítélete is jelentősen enyhébb volt, mint az első fokon kiszabott büntetés: vajon Damu megítélése, és ezzel a megállapított büntetőjogi felelőssége is átalakul a jogi pr kampány hatására?
Jelenleg a részvét felkeltésére, a közvélemény értékítéletének megváltoztatására irányuló kísérleteknek lehetünk tanúi. Damu Roland szerelmes, nősülni készül, a megszólaló édesapa szerint borzalmas gyerekkora volt és a fiát pszichiátrián kezelik - alig egy héten belül tudtuk meg ezeket az információkat. Aktívan kommunikáló ügyvéd, régi és új családtagok vallomásai, valamint a tv2-t botrányos körülmények között elhagyó színészt mostantól bulvárműsoraiban gyakran szerepeltető RTL Klub, mint új felület - ezek a főbb technikai változások.
Szupergyors szerelem
Kifejezetten gyorsan válthatott barátnőt Damu: június 29-i tárgyalása kapcsán még egy Regina nevű hölgy nyilatkozott, aki elmondása szerint ekkor még biztosan együtt is élt a színésszel. A naptárra nézve, valamint a Judit nevű barátnő nyilatkozatát hallgatva, mely szerint két és fél (más források szerint három) hónapja ismerkedtek meg, Damu Roland fürdőszobai polcán alig pár napig árválkodott csak a fogkefe egyedül, és máris újra társra lelt. Szupergyors szerelem, ami azért is különleges, mert most először a fiatal "címlaplány" típus helyett egy szintén csinos, ámde idősebb hölgyet, egy 17 éves lány anyukáját választotta.
Kezdve tehát az új szerelemmel, tárgyalótermi tanúvallomásokat rendszeresen hallgató fülnek ismerős lehetett a Damu Roland új barátnőjeként bemutatkozó hölgy által előadott szerelmi vallomás stílusa, melyet az RTL Klub Fókusz című műsorában láthattunk-hallhattunk. A hanghordozás, a mondatfűzés, a használt leírások és kifejezések, mondjuk úgy, nem egy "élményszerű", spontán, civil mondandó sajátjai. A Judit nevű hölgy sokkal inkább vall, vallomást tesz - a bíróság előtt előadott vádlotti verziók szoktak ilyen stílusban megszólalni. Nyoma sincs pongyolaságnak, rögtönzésnek, sokkal inkább egy jól begyakorolt, körüljárt, egyeztetett szövegnek tűnik. A beszélt nyelv helyett az írásbeliség hangulata jellemzi, olyan, mint egy papírról betanult szöveg.
Egy nem is olyan távoli hasonlattal élve: a kereskedelmi tévék úgynevezett kibeszélő show-iban beszéltek így a szereplők - tudjuk, ott az igen komoly szerkesztői "felkészítés" miatt volt így, sokszor a behívott statiszták a szájukba adott mondatokat adták elő saját véleményként. De maradva a tárgyalótermi hasonlatnál, szintén a vallomást tevő vádlott (vagy a mellette nyilatkozó, baráti tanú) szokott ilyen egzaktan megfogalmazott, túlzóan pozitív jellemzést adni a bűncselekmény lehetséges elkövetőjéről. Judit szerint Roland "nagyon jó ember", mindenki tiszteli, és semmiért nem felelős, további "művészileg zseni", de "nem engedik kibontakozni".
Az pedig legalábbis meghökkentő, amit a hölgy állít, miszerint "ha megyünk az utcán, mindenki odamegy hozzá, GRATULÁL". Mihez gratulálnak?
Spontán szerelmes fotó a Blikkben.
Igen visszás a kép: ennyire szenvtelen, érzelemmentes stílusban ilyen rajongó leírást adni Damu Rolandról (vagy bárkiről) - meglehetősen ellentmondásos magatartás. A kulisszák az elegáns ügyvédi territóriummal, az interjú alatt végig figyelő és ellenőrző ügyvédi tekintet is azt jelzi, hogy minimum erős előkészítés és folyamatos védői kontroll mellett került sor a szerelmi vallomásra, illetve a leánykérés lebegtetésére. A verzió egyáltalán nem tiszta: a barátnő saját bevallása szerint azért mondott fel a munkahelyén, hogy Damu Roland mellett lehessen (?!) a megszólaló édesanya pedig (aki láthatóan kevésbé gyakorlott instrukciók végrehajtásában) egyenesen odáig megy, hogy „Nagyon tisztelem a belső értékeit, úgy tekintek rá, mint a fiamra. Ő ezt elfogadta, a mai napig ilyen szinten élünk, találkozunk egymással. Én nagyon örülnék neki, ha ebből a kapcsolatból komoly kapcsolat lenne, mert biztonságban érezném a lányom”. Adódik a logikus kérdés, hogy vajon milyen veszélyben van jelenleg a hölgy, hogy ahhoz képest még a bizonyítottan, több alkalommal nőket bántalmazó Damu mellett is biztonságban lenne?
Az is látható, hogy a Stohl-ügyben már használt eszközt, az elítélés esetén kiszolgáltatott helyzetbe kerülő, sérülő családtagokat itt is bevetik. Stohlnál a kicsi gyerek és a magukat eltartani képtelen társ volt ez a kép, itt egy esetleges, friss házasság és terhesség lehetne például hivatkozási alap. Fél szemük mindenképpen a Stohl-recepten van: ott Ancsikának hívták mindenhol Stohl párját, Damunál pedig máris per Jucika emlegeti a Fókusz a hölgyet. Külön hírként jelenik meg, hogy igen, Damu már meg is kérte Jucika kezét, és persze a bejelentés kapcsán is a büntetőügyet hivatkozták: "Roland figyelmes és tisztelettudó. Kevés olyan rendes férfi van, mint ő. Hiszek neki! Azért mondtam igent, amikor megkérte a kezem, mert biztos vagyok abban, hogy nem követte el azt, amivel megvádolták"
Majd hozzáteszi: „Hogy pontosan mikor házasodunk össze, még nem tudom. Abban maradtunk, hogy megvárjuk, amíg lecsillapodnak a kedélyek körülötte. Nem akarom, hogy félremagyarázzák a döntésünket, és kellemetlensége legyen még ebből is”. Nos, ezek a lehetséges kellemetlenségek és a "félremagyarázás" egész egyszerűen megúszható lenne: nem kell a leánykérést a sajtónak bejelenteni, és akkor senki nem fog kombinálni meg belemagyarázni. Igaz, akkor egyel kevesebb alkalom lenne arra is, hogy újra elmondhassák az egyik legnézettebb televíziós műsorban, hogy "Roland ártatlan".
A megszólaló trió harmadik eleme az ügyvéd. Ruttner György szerepe szerint itt nem csupán védőként, de egy "misszió" szolgálatában jelentkezik: helyteleníti, hogy Damu neve ma már szinte egyet jelent a nők bántalmazásával, és az a célja, hogy igazságos ítéletet csikarjon ki, azért feleljen Damu, amit valóban elkövetett (szerinte). Ruttner nemcsak ügyfelét, hanem annak édesapját is elkíséri a tévéműsorba, az új menyasszony és Damu az ő irodájában nyilatkoznak legszemélyesebb érzelmeikről a kamerák előtt. Az ügyvéd a riporternek meglepő nyíltsággal el is mondja, mi a célja mindezzel: Meg akarja győzni a közvéleményt, - visszaigazolva egyúttal azt, hogy valóban a jogi pr eszköztárából válogatnak.
Legutóbb pedig azt közölték a nyilvánossággal, hogy Damu Roland fia pszichiátriára került. Érdemes szakmai szemmel is újraolvasni a tudósítást: a kamaszfiú súlyos pánikrohama két sort érdemel, a rosszullét indokaként már a büntetőpert jelölik meg, illusztráció a "spontán" egymást ölelő Damuról és édesapjáról - és már rá is térünk a perre, itt épp a gyerek "véleményét" emelve be, miszerint ő is hisz Damu ártatlanságában. Mindenki hisz.