Két év négy hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Stohl András színész-műsorvezetőt az általa okozott közlekedési baleset miatt indított büntetőperben csütörtökön első fokon a Budakörnyéki Bíróság. Az ítélet nem jogerős.
Blogunk korábban már foglalkozott a Stohl András elleni büntetőperrel, annak a jogi pr területét érintő vetületeit vizsgálva. A fő kérdésünk akkor az volt, hogy a legnézettebb kereskedelmi televízió műsorai, a kvázi állásfoglalás az ügyben mennyiben képes a közvéleményt befolyásolni (a jelek szerint érdemben), és ami még fontosabb, hathat-e az ügyben eljáró bíróságra?
Az első fokon meghozott ítélet ismeretében kijelenthetjük: az alkalmazott eszközök pozitív irányban semmiképp nem tudták "elhajlítani" a döntéshozók akaratát. Az a tény, hogy nem függesztették fel a szabadságvesztés végrehajtását, egyértelműen jelzi, hogy pozitívabb elbírálást semmiképp nem sikerült kicsikarni. Ugyanakkor azt is fontos megjegyezni: ezekben az ügyekben, ahol kiemelt a közvélemény figyelme a részletek iránt, mindenképpen fontos, hogy a vádlott és védője megfelelő stratégiával kommunikáljon a szélesebb nyilvánossággal - ahogy azonban az is, hogy ez egyúttal megfeleljen a perbeli céloknak és stratégiának.
Azt nem tudhatjuk, mennyiben ártott a korábbi bejegyzésben vázolt kommunikáció Stohl András ügyének - az viszont e blog keretei között is lemérhető, hogy mennyiben volt sikeres a közvélemény szemében. Ezért a "12 dühös ember" című rovatunkban ezúttal ehhez kapcsolódó kérdést tettünk fel: Ön milyen döntést hozna Stohl András ügyében a másodfokú, jogerős ítéletben?
(a szavazógép a jobb oldalsávban található)