Szeptemberre napolták el az első fokon 2 év 4 hónap letöltendő börtönre ítélt Stohl András perének másodfokú tárgyalását. Ruttner György védőügyvéd eljárási hibára bukkant: egy videófelvétel alapján ugyanis kiderült, Stohl Andrással elmulasztották ismertetni a vádlotti jogait, ezért az sem kizárt, hogy első fokon kezdődik újra az eljárás. Így nem tudjuk az sem, hogy az a példátlan jogi pr rally, amivel a vádlott és védője az elmúlt három hónapban körbeszáguldotta az országot, megtette-e a hatását, és érdemben befolyásolta-e a bíróságot, hogy enyhébb ítélet szülessen.
Stohl András és védője, Ruttner György a másodfokú tárgyaláson (fotó: Velvet)
Az elmúlt hónapokban mindazon ismerőseinknek, akik nem tudták, mi az a jogi pr, elég volt annyit mondanunk: például az, amit most Stohl András csinál, hogy elkerülje a börtönt. Volt itt minden az áldozatok személyes megkövetésétől, kamerák kereszttüzében bemutatott iskolai drogprevenciós előadásokon át a hét eltartott családtag bemutatásáig. Az RTL Klub és a Nemzeti Színház is mindent bevetett, amit csak tudott. A tévécsatornának szinte nem volt olyan műsora, amelyik ne dolgozta volna fel valahogy, mennyire megbánta tettét sztár műsorvezetőjük, és mennyire megváltozott miután felismerte tettének súlyát. A Nemzeti Színház nemcsak hogy kiállt Stohl mellett, és hagyta, hogy az elsőfokú ítélet után is színpadon maradjon, de a színészek maguk is kampányt folytattak egy enyhébb ítélet érdekében. A petíciót és a másodfokú bíróságon bemutatott színészfelvonulás egyaránt a bíróság meggyőzését szolgálta: Stohl András nem bűnöző, ne kelljen hát börtönbe vonulnia.
A TV2 felvételén a színész arról beszél, hogy a drogprevenciós tevékenységgel a bíróságra kíván hatni
Mindezek a lépések külön-külön életképesek lehetnek. (Az elsőfokú tárgyalás előtti eszközöket magunk is elemeztük blogunkban.) Egy bírónak egy hasonló ügyben mérlegelnie kell a társadalmi veszélyességet, a tevőleges megbánást, tehát számos olyan szubjektív körülményt, amelyek jogi pr eszközökkel befolyásolhatóak. De így, ilyen vehemenciával, hadd ne mondjuk: agresszivitással, legalábbis kockázatos letámadni a függetlenségére kényes bíróságot. Akik a bírónőt minden irányból akkora nyomás alá helyezték, hogy még saját tárgyalótermében is ifjúsága meghatározó színészeivel, Törőcsik Marival, Garas Dezsővel és Bodrogi Gyulával kelljen szembenéznie, emlékezniük kellett volna rá, hogy az elsőfokú ítélet nem véletlenül volt ilyen szigorú. Az elsőfokú bíróság ítéletében nem rejtette véka alá, hogy mivel Magyarországon a leggyakoribb bűncselekmény típus az ittas vezetés, egy ismert ember szigorú megbüntetésének nagyobb visszatartó ereje lesz.
Színészek tanúságtétele Stohl mellett a tárgyalás előtti napon az RTL Klubon
Az intenzív kampány legnagyobb kockázata, hogy a nyomásgyakorlás ellenkező hatást ér el. Nem hagy kiutat a bíróságnak, hogy ne szigorú ítéletet hozzon, hiszen ellenkező esetben azzal kellene szembenéznie, hogy megijedt, ellágyult a hírneves támogatók és a média nyomásától. Erre utal a bírónő tárgyalás alatti viselkedése, akit láthatón feszélyeztek a megjelent celebritások, és tekintélyét igazolandó az első adandó alkalommal kiküldte a teremből a rágógumizó Kulka Jánost. Látszólag nem volt meghatva a tanácsvezető Stohl önkéntes drogprevenciós előadásaitól sem, és rá is kérdezett, miért csak az elsőfokú ítélet után jutott eszébe ilyen módon vezekelni.
Sztárparádé a bíróságon (fotó: Velvet)
A legnagyobb taktikai hazárdjáték talán a petíció aláírása és bírósági becsatolása volt. Amennyiben ezek után a bíró enyhít az ítéleten, az azt üzeni, hogy igenis lehet nyomást gyakorolni a bíróságra, elő lehet írni, milyen ítéletet hozzanak. Ha Garas Dezső csak egy interjút ad, amelyben méltatja Stohl Andrást és elmondja, hogy színésztársa mennyire megváltozott, azzal ezerszer többet használt volna, mint amikor aláírta a petíciót. Hasonló fogalmazványnak ugyanis akkor van értelme, ha az eljárás során jogsértés vagy eljárási hiba történik, és az ismert emberek, erkölcsi súlyukat latba vetve, erre felhívják a figyelmet. De egy bírót az ítélet előtti napon megpróbálni sarokba szorítani? Legalábbis bátor lépés.
Merész eszközválasztás vagy felesleges kockázat? Szeptemberben meglátjuk.
Az utolsó 100 komment: